12.08.2017

БУДЬМО ЩАСЛИВИМИ

БУДЬМО ЩАСЛИВИМИ

Більшість людей прагнуть стати багатими, бо думають, що матеріальні блага зроблять їх щасливими. Молоді ж зазвичай мріють стати знаменитими, вважаючи, що саме в цьому криється секрет щастя. А в суспільстві загальноприйнятим є твердження, що головне у житті – хороша робота. Якщо ми нею задоволені, то цього, мовляв, достатньо, щоб почуватися якнайкраще. Але що ж насправді робить нас здоровими і щасливими? Щоб відповісти на це питання, Гарвардський університет провів своєрідне дослідження. Спостерігаючи протягом 75 років (від підліткового віку до старості) за життям 724 чоловік, вчені сис­тематично робили опитування, щоб дізнатись про те, що робить цих людей щасливими.

У цьому безпрецедентному проекті вчені зібрали десять тисяч аркушів інформації про певні уроки з життя тих, кому зараз вже за 90. Деякі з них стали адвокатами, будівельниками, лікарями, один навіть президентом США. Хтось став алкоголіком, у декого розвивалась шизо­френія, а дехто зміг піднятися по соціальній драбині з самого дна доверху. І ті уроки – не про багатство і не про славу, а також не про старанну роботу. На підставі досліджень було зроблено висновки, що найщасливішими і найбільш здоровими людей роблять всього лише… хороші стосунки. Ми засвоїли про них три дуже важливі уроки.

Перший урок: відносини між людьми вкрай необхідні. Самот­ність пригнічує, отруює, вбиває. Виявляється, що люди, у яких сильний взаємозв’язок з рідними, друзями, суспільством, є щасливіші, здоровіші і живуть довше, ніж люди, позбавлені товариства. Ізолоьовані від інших, вони почувають себе менш щасливими. Їхнє здоров’я погіршується ще замолоду, функції мозку знижуються задовго до старос­ті. І життя у них коротше, ніж у людей не одиноких. А найбільш печальним став той факт, що самотнім можна бути і в колективі, і навіть у шлюбі.

Другий урок, отриманий в ході експерименту, полягає у тому, що недостатньо мати якесь оточення, друзів чи пару. Важливо, щоб стосунки з людьми, особливо з близькими, були приязними, лагідними, дружніми, щирими… Як виявилось, життя у стані постійних конфліктів вкрай шкідливе для нашого здоров’я. Атмосфера у сім’ях, де недостатньо любові і лас­ки, дуже згубно впливає на здоров’я, навіть гірше, ніж розлучення. Для нас великим благом є хороша душевна обстановка. Дослідження показали, що люди, задоволені своїми стосунками у 50 років, виявились найбільш здоровими у свої 80. Хороші взаємовідносини служать певним буфером, що захищає нас від ударів долі і від перетворення у немічних і безпорадних стариків. Найщасливіші з пар говорили, що навіть у моменти сильного фізичного болю їх не покидало відчуття щастя. А якщо стосунки не склалися, то люди в таких випадках страждали ще сильніше через біль емоційний.

Третій засвоєний нами урок: гарні взаємостосунки благотворно впливають на нервову систему, зокрема на мозок. Виявляється, в зрілому віці надія на іншу людину і сильна прихильність до неї дуже допомагають зберегти здатність тверезо мис­лити. Ті, у чиїх відносинах з близькими панують вірність, довіра, турбота, тобто вони можуть покладатися один на одного у важкі часи, розраховувати на підтримку, зберігають хорошу пам’ять і ясний розум. Істина про те, що дружні стосунки сприяють прекрасному самопочуттю, є старою, як світ. Чому ж її так складно засвоїти і так просто нею нехтувати?

Тому що ми, люди, не далекоглядні, часто не стримані, егоїстичні, радше емоційні, аніж розсудливі. А в стосунках нема автоматизму. Вони вимагають постійних зусиль, присвяти, поступ­ливості, доб­розичливості. В цьому праця всього життя. З дослідження якраз випливає, що найбільш щасливими є люди, які роблять ставку на відносини – в сім’ї, з друзями, однодумцями – і вкладають себе у них. Можливості тут не обмежені. Головне – бажання. А відтак – усвідомити важливість і благотворність добрих стосунків, бути послідовним у прийнятому рішенні, виробити позитивний спосіб думок, відповідних дружних реакцій на будь-який негатив, щоб від нашого спілкування з близькою людиною у неї виростали крила, виростала надія, віра і любов. Життя занадто коротке, щоб прокидатися вранці з жалем. Так що любімо тих, хто ставиться до нас добре, прощаймо тих, хто не правий, і вірмо, що все відбувається не випадково. Хороше життя будується лиш на хороших відносинах. І щастя – це влас­тивість характеру. В одних у характері – його просто чекати, в інших – безперервно шукати, а ще в інших – вміння всюди його знаходити!

Професор психіатрії Роберт УОЛДІНГЕР, США

Від редакції: вмінням у всьому знаходити щастя Бог наділив кожну людину (подивімося лише на дітей), важливо лише зуміти відродити його у собі.

Вгору