02.07.2012

ВІДЧАЙДУШНИМ МАНДРІВНИКАМ ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ

Про цю країну серйозно заговорили лише на початку минулого століття після проголошення нею незалежності. А вже у шістдесятих роках вона почала задавати темп розвитку всій Європі, поступово набуваючи статусу найбагатшої країни світу. Мова йде про Норвегію.

 В доісторичні часи територія цієї держави була вкрита товстим шаром льоду. Тепер же тут можна помилуватися квітучими садами і запашними трояндами та скоштувати солодкої полуниці. Завдяки теплій течії Гольфстрім, клімат Норвегії досить м’який і комфортний. А ще – це єдина європейська країна, яка приваблює туристів мальовничими фйордами – вузькими морськими затоками, що врізаються далеко в узбережжя. Над одним з них височіє скеля, відома під назвою Кафедра проповідника. Це гігантський стрімчак висотою 604м. З його квадратної і майже плоскої вершини відкривається чудовий краєвид.

Норвегія – справжнє королівство. З королем і королевою. Проте політикою тут займається парламент. У цій державі дуже поважають закон, а поліціянти – найкращі друзі її громадян. Хоча за порушення доводиться платити величезні суми штрафу. За перевищення швидкості на 5 кілометрів водію треба викласти 100$, а за перевищення на 30-35 км у нього забирають права і призначають стягнення розміром більше 1000$. Взагалі, в Норвегії ціни на їжу, житло, транспорт дуже «кусаються». Дороговизна життя спричинена високими податками. Більшість працівників віддають у державну казну до 50% своєї заробітньої плати. Проте самі норвежці таку систему вважають правильною і ефективною, такою, що забезпечує високий рівень життя. 

Цікаво дізнатися, що:

•Норвежці зовсім не бояться холоду. Взимку, незважаючи на доволі низькі температури, ходять в легеньких курточках або в теплих кофтинах.

•Багато родин мають невеликі хатинки (hytta) в горах чи на узбережжі. Особливість таких будиночків у тому, що поблизу немає сусідів, а в домі – зручностей, окрім холодної води. Щоправда, останнім часом почали встановлювати сонячні батареї, які забезпечують таке житло мінімальною енергією.

•Норвежці досить відкриті для спілкування і зовсім не пафосні люди.

•Консультанти і продавці в магазинах завжди посміхаються і з радістю допоможуть знайти і вибрати потрібний товар.

•У сім’ях немає розподілу на чоловічу та жіночу роботу, а відпустку для догляду за дитиною беруть багато татів.

•Дитячі садочки в цій країні дуже відрізняються від українських. Під час прогулянки вихованці можуть валятися в грязюці, і їх за це не будуть сварити. Батьки вважають, що чим брудніша дитина прийшла із садочка, тим краще вона провела там час.

•На машинах тут навіть вдень їздять з увімкненими фарами, що покращує ситуацію на автомобільних шляхах. В Осло, наприклад, за рік в ДТП гине в середньому 5 людей, і це вважається дуже високим показником.

•Алкогольних напоїв, окрім неміцного (до 3%) пива, у звичайних магазинах та кіосках не продають. Для цього є спеціалізовані крамниці державної монополії.

•Пляшки від напоїв не прийнято викидати у сміття. Всю використану тару, включаючи і пластикову,  здають у спеціальні пункти прийому.

•Неділя у Норвегії вважається повним вихідним, тому тут часто не працюють навіть продуктові магазини і громадський транспорт.

Ось така невеличка віртуальна подорож. Якщо матимете бодай найменшу можливість потрапити в цю північну казку, обов’язково скористайтеся нею. Обіцяю, що подорож буде сповнена позитивними емоціями, цікавими відкриттями і незабутніми враженнями.

 Настя АНТОНИК

Вгору