06.04.2018

ДИВИТИСЯ З ПОЗИЦІЇ ТРЕТЬОГО ДНЯ

ДИВИТИСЯ З ПОЗИЦІЇ  ТРЕТЬОГО ДНЯ

Кожна людина у житті переносить певні страждання – хтось переживає душевні муки від зради чоловіка чи дружини, хтось – моральне приниження на роботі, когось знемагає хвороба, і він потерпає від фізичного болю, в когось серйозна криза у стосунках з дітьми, і не видно просвіту. Є багато прикрощів, від яких ми терзаємося і томимося. Чи може нам щось допомогти в боротьбі з життєвими негараздами та труднощами? Безперечно. Адже справа не лише в тому, через що ми проходимо, а й в тому, як на це дивимося, як сприймаємо те чи інше потрясіння. В цьому сенсі ми маємо досконалий взірець – нашого Спасителя. Отже, час від часу нам варто відводити свій погляд від земного, піднімати його до небес та дивитися в ті три драматичні пасхальні дні, понад дві тисячі років тому, і бачити себе у наших випробуваннях через їх лінзи. Якщо Ісус Христос, помираючи на хресті від незносних мук, здобув тріумфальну перемогу, то і ми, люди, можемо долати труднощі, адже нас створено за образом Божим. Тож згадаймо Страсну п’ятницю – день болю і страждань Ісуса Христа.

Того дня римські воїни бичували Його батогами, до кісток порозривавши тіло, звалили на Його скривавлену спину важкий дерев’яний хрест, і Він, понівечений та змучений, волочив його, йдучи по Віа Долороза до пагорбу Голгофа. По дорозі Він падав, і Його знову били, змушуючи вставати. На Голгофі Месію прицвяхували до хреста, розтягнувши між небом і землею – як посередника між святим Богом і грішним людством. Він переживав смертельні муки – через обезводнення, втрату крові, удушшя, через відкинутість людьми і Отцем, через гнітючий тягар гріхів всіх нас, що були на Ньому... Коли ми будемо думати про розіп’ятого Ісуса, про те, що Він витерпів ради нас, то зможемо подивитися інакше на свою ситуацію – через призму хреста, і це додасть нам сили, щоб не зламатись, дати достойну відсіч хворобам, бідності, образам та всьому лихому і вийти переможцями. І ще – допоможе нам сприймати наші тимчасові митарства з позиції вічності. А також – довіряти Богу, як би важко нам не було. Він знає, як обернути найгірше зло на благо. Адже в наших стражданнях є вищий смисл. І про один з них цар Давид сказав так: «Добре мені, що я змучений був, щоб навчитися Твоїх постанов!» (Псалом 118:71). Тобто страждання розм’якшують наші серця і роблять їх відкритими до Бога.

Другий пасхальний день – субота, день осмислення трагедії. Учні Ісуса Христа були збиті з пантелику, розчаровані, збентежені, у них виникали сотні запитань. Той, Кого вони сприймали як Царя, Месію, Божого Сина, помер і похований. Для них все скінчилося. А вони були Його послідовниками. Що ж їм тепер робити?.. Зазвичай в пік тяжкого потрясіння (це п’ятниця) людина впадає в стан шоку і ще якось тримається на плаву, але коли спливає час (настає субота), то приходить усвідомлення непоправного і охоплює розпач. Саме в такий день мовчання і тиші, день відчаю, апостоли прийняли єдино правильне рішення – бути разом. Вони просто зібралися докупи. Такий вчинок в кризовій ситуації чи не найважливіший і найкращий. Коли важко і нічого не розумієш, потрібно пам’ятати, що ти не сам, що є хтось поруч з тобою, кому також нелегко. Помічаючи біди ближніх, можна побачити, що твоя пробле¬ма не найбільша і не найстрашніша. Як призма страждань Ісуса Христа допомагає пройти п’ятницю – безпосередній момент болю, так взір на себе крізь призму страждань інших людей допоможе пройти суботу. Особливо, коли зважати на тих, хто проходить випробування гідно, це завжди нас підбадьорює.

Неділя – день третій, день перемоги: удосвіта цього дня Ісус воскрес із мертвих. А ми, люди, отримали надію, що і в нашій важкій ситуації світанок неділі обов’язково наступить. Якщо не застрягнемо в «п’ятниці» і в «суботі», не здамося і переступимо в «неділю», промінь світла неодмінно досягне наших складних обставин. Пасха доводить нам, що, як би глибоко не засмоктала трясина, звільнення, вихід завжди є. Якщо Бог зміг воскресити мертве тіло Свого Сина, то Він може воскресити наше життя, сім’ю, відносини, звільнити від залежності, з якою не в змозі справитися. Він може зцілити від хвороби, повністю відновити тіло. Він може воскре¬сити абсолютно кожну сферу життя. Тому що Христос воскрес і дає право воскреснути нам. Пасха доводить, що навіть найскладніші обставини – це не кінець, головне – правильно дивитися на «п’ятницю» і на «суботу», а також на все, що мучить, дивитися вже наперед з позиції третього дня – «неділі». Христос уже переміг, уже восторжествував, і Він дає нам шанс і спроможність жити переможним життям. Його воскресіння дає нам нову, обнадійливу точку зору, нову, прекрасну перспективу. Поверх наших грішних очей, недосконалого сприйняття воно накладає, як лінзи, правильне Боже бачення.
Христос воскрес, і Біблія говорить, що з Ним воскреснемо і ми. Сила воскресіння сильніша за всяку смерть, сильніша за поразку, сильніша за обставини. Її достатньо, щоб дати перемогу кожній людині. Потрібно лише вірити і не здаватися. Ісус не залишив останнє слово за дияволом – гріхом і прокляттям. Останнє слово – за Ним, Господом Ісусом Христом. На хресті вже все звершено, Він восторжествував. Камінь відкочений, і нам по праву належить праведність, радість і життя.

Микола САВЧУК, м.Вишневе, Київська обл.

Вгору