РІЗДВО – ПОЧАТОК ЖИТТЯ

Обурення дитини завжди щире та непідробне. Сердечко б’ється частіше, маленькі очі збільшуються і стають круглими, в горлі застрягає німе питання. Ймовірно, саме так було й зі мною, коли я почув, що мою рідну вулицю (на якій народився, ріс, якою ходив до школи, яка була для мене початком і кінцем всесвітньої географії) перейменували. Тепер я жив на вулиці Січових стрільців, і якби була моя воля, неодмінно повернувся б на попередню – Червоноармійську. Лише років за десять по тому, вже навчаючись у військово-спортивному ліцеї, зрозумів, що та зміна назви не була трагедією, навпаки – в ній була мудрість і доцільність.
Ця історія з дитинства для мене й досі є повчальною. І зараз вона наштовхнула мене на роздуми про Різдво. Адже сьогодні багато українців мають свою усталену позицію щодо святкування цієї події (подібно до того, як і я колись вважав, що моя вулиця може називатися лише Червоноармійською). На жаль, у багатьох з нас відсутнє розуміння того, що насправді відбулося понад дві тисячі років тому, так що акцент свята повністю змістився з головного на другорядне. Різдвяна атмосфера, родина, наїдки та напої вщерть заповнюють серця, тому там вже немає місця для Іменинника, а отже, бажання роздумувати над сенсом Його приходу в цей грішний світ. Телебачення та Інтернет переповнені рекламою різдвяних подарунків та порад, як і де краще провести свято, господині змагаються в приготуванні страв, а чоловіки мріють про відпочинок. В результаті, відзначаючи День з’явлення на світ Божого Сина, навіть не згадуємо про Нього Самого. Від Різдва залишається лише святкова атмосфера. (Хоча, завітавши до когось на День народження, ми про іменинника ніколи не забуваємо. А на святі народження Ісуса Христа таке чомусь вважається нормальним.)
Однак навіть атмосфера цього надзвичайного свята на деякий час змінює все навколо, зігріваючи серця і наповнюючи їх миром та любов’ю. Всюди лунають радісні колядки та щедрівки. Привітні посмішки рідних і друзів підбадьорюють та надихають. Лютий мороз, який інколи буває в ці дні, веселить і тішить. Сімейний стіл багатшає, збільшується і родина, часто пусті кімнати сповнюються гамором, життя вирує у кожному домі. Звичайно, буває, що хтось і сумує, бо вперше за святковим столом нема когось дуже рідного, та сум, розділений з ближнім, меншає, а щирість сердець знову запалює жевріючу іскру віри і надії.
Але різдвяні дні минають. Житейські турботи знову занурюють нас у буденність і поступово гасять святкові почуття. Та не так повинно бути насправді. Ісус Христос народився не для того, щоб ми мали ще одне свято в якийсь визначений день. Він прийшов на землю, аби освятити і наші будні, щоб вони для нас були святочними. Бог-Отець подарував нам найдорожче, що в Нього є, – Свого Сина. Тож Різдво – це, власне, початок нашого життя. Адже його смисл – у народженні Спасителя в серці людини. І коли мені це стало зрозумілим, я по-іншому став сприймати цей день, подібно до того, як колись, подорослішавши, змінив свою думку щодо перейменування моєї вулиці. Вірю, що така метаморфоза можлива з кожним. А отже, тих, в чиїх серцях відбудеться Різдво й кардинальне переосмислення святкування Дня народження Христа, більшатиме. А значить, більшатиме тих, хто дозволить Йому змінити себе й своє життя.
Усім хочеться, щоб наше суспільство багатилося порядними, надійними, люблячими, радісними й щирими людьми. Адже кожен з нас мріє саме про таке оточення. І це можливо – з Ісусом Христом у серці. Найменше, що ми можемо для цього зробити, це роздумувати над суттю Різдва, з благоговінням читати й перечитувати сторінки Святого Письма, де розповідається про з’явлення Божого Сина на землю як Сина Людського. А відтак підживлятися радістю, надихатися любов’ю, відроджуватися до нового життя. Бо Ісус Христос є його Автором, його початком, а отже, першопричиною і основою нашого різдва.
Христос народився! Славімо Його!
Юрій ПРИТИКА, м.Тернопіль